Львівський форум акваріумістів

Львівський форум акваріумістів (http://aquaforum.lviv.ua/forum/index.php)
-   Мурахи (http://aquaforum.lviv.ua/forum/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Лазіуси з Чехії (http://aquaforum.lviv.ua/forum/showthread.php?t=19125)

Вук 05.11.2019 13:40

Відповідь: Лазіуси з Чехії

У темі 3 долучень
Хотів відправити сім'ю Квінти на зимівлю в перших числах листопада,якраз всі імаго мали повиходити з коконів,та в мурашок щодо цього були інші плани,вони наплодили нових коконів,воно і не дивно,температура в кімнаті 22-23°С,їсти є що,от вони і продовжують розмножуватись.В той же час значна частина робітниць збивається в купи готуючись до зимівлі.То ж на вихідних від'єднаю шлангочку,зберу інкубатор з ареною напряму,покладу всю конструкцію в утеплювач і відправлю до холодильника.Частина мурашок зараз живе у шлангочці,недалеко від входу до інкубатора,також шлангочку вони використовують в якості смітника,чи то арена мала,чи їм ліньки носити сміття так далеко,та десь за метр від інкубатора(по шлангочці) розкидані залишки жуків та гусіні.
Заглядав до матки Лазіус нігер,вона зимує вже третій тиждень,схоже що почувається добре.
На фото:свіжі кокони і купа личинок,мурашки гуртуються біля матки,мурашки гуртуються у вхідній камері

Вук 09.11.2019 14:22

У темі 1 долучень
Сьогодні від'єднав від шлангочки формік і арену,та з'єднав їх разом.Всю конструкцію поклав у брусок зпіненого поліетилену,в якому була вирізана під це все форма,накрив ще однією такою ж половинкою і зафіксував їх скотчем лишивши невеликі щілини щоб мурахам було чим дихати.Поклав їх у холодну кімнату,хай помалу охолоджуються,а потім в холодильник.
Зимувати сім'ю Квінти планую до другої половини-кінця січня,матка Лазіус нігер хай зимує аж до весни
на фото формікарій перед зимівлею

Вук 04.01.2020 15:49

У темі 2 долучень
вже місяць як мурашки переїхали до холодильника,тож сьогодні вирішив перевірити як їм там живеться.Загалом у них все добре,вони згуртувались в маточній і великій камерах навколо розплоду,накрили своїми тільцями матку,та так щільно що я зразу навіть запереживав,чи вона ще жива,бо оком її не вдавалося виокремити з купи мурашок які її прикривали.На арені в кількох місцях виявив плісняву,кілька мертвих мурашок і купку обгорток з розпечатаних коконів.Трошки зволожив гіпс інкубатора,запакував все і поставив назад до холодильника.Хай зимують до кінця місяця.
На фото:
загальний вигляд інкубатора
личинки,наїдені мурашки і голова Квінти(трохи не в фокусі)

ujin 13.01.2020 00:45

Привіт! Пам'ятаєте мене?

Вук 13.01.2020 19:55

звичайно пам'ятаю,як поживають ваші мурахи?Вагусам,тетрам та нігерам зимівлю проводите?

Вук 01.02.2020 16:40

У темі 3 долучень
першого числа,останнього місяця зими я дістав мурашок з холодильника,розрізав скотч,яким були склеєні половинки утеплювача,від'єднав арену від інкубатора і приєднав їх до шлангочки,яку на час зимівлі закупорив ваткою,щоб пилюка не потрапляла до середини.Арену гарно почистив,на ній був один труп робочої мурашки приклеєний до смужки антивтечі,десяток залишків мертвого розплоду,сміття з великої камери яке мурашки розсипали перед входом і кілька осередків плісняви,для усунення котрої довелося зішкребти верхній шар гіпсу який вкриває підлогу арени.
Із тим як прогрівався інкубатор,збільшувалась рухливість робочих мурашок,перші розвідниці пішли досліджувати шлангочку і вже за годину вони пройшли її на всю довжину,а ще за пів години вийшли на арену.Там на них чекав свіжий сироп,та четверо гусениць знахаря,найменших які вдалося спіймати.
На фото:
загальний вигляд інкубатора з ареною в утеплювачі;
інкубатор;
арена

Вук 16.02.2020 15:54

У темі 3 долучень
мурахи повністю прокинулись,вони п'ють багато сиропу,у них повно розплоду,вчора помітив 4 кокона в маточній камері.Личинки ті що менші з маткою,які більші-у вхідній і великій камерах.Значна частина мурашок живе у шлангочці біля гнізда,мабуть потрібно подумати про створення більшого форміка.Також з десяток мурашок сидять у шлангочці біля арени,це група швидкого реагування,вони першими вискакують за сиропом.При мобілізації на арену прибігає до 20 мурашок,ще з 10 біжать по шлангочці,туди і назад,повідомляючи сім'ю про події на арені.Сьогодні виявив першу втікачку,вона перебралася крізь смужку антивтечі і лазила по підвіконню вся обліплена пилюкою,піймав її на пензлика і повернув на арену.Це теж свідчить про не достачу місця.Планую підключити більшу арену і потрібно щось думати з форміком.
На фото:мурашки атакують павучка,бідні родичі в шлангочці,загальний вигляд інкубатора

Вук 26.02.2020 00:38

У темі 4 долучень
минулий тиждень виявивився багатим на поповнення.
Я влаштував мурашкам нову арену,гарненько вимив корбку з пвд оселедців,просверлив отвір під шлангочку,сверло брав на пів міліметра менше,щоб не було щілин.Дно засипав дрібними камінцями,встановив нормальну поїлку із шприца і велику пластинку вирізану з того що вийняв з кришки-годівницю.
Добрі люди поділились зі мною десятком аргентинських тарганів,вони мають м'якенький екзоскелет і доволі легко забиваються мурашками,першого(меншого)вони завалили хвилин за 20,кілька разів таракан влаштовував спроби втекти від мурашок,та,зазвичай,одна з мурашок лишалася у нього на спині і починалось родео,тарган біг ареною,мурашка намагалась втриматись,я гадав що тарган протримається довше,та незабаром мурашки обліпили його з усіх боків.Другий тарган був більшим і йому вдалося зразу закопатись у щебінь,там його насипано десь з пів сантиметра,для плоского таргана товщина достатня,а чи живий той другий,чи з'їли його,не зрозуміло,у шлангочці ростуть звалища сміття,та не достатня прозорість не дає точно визначити що то було.
Треба новий,більший формікарій,бо у цей вони вже не поміщаються,а розплоду ціла купа,та ще й купа яєць вдвічі більша за матку і вилупитись вони мають десь перед моїм від'їздом.Тож,скоріше всього,доведеться везти їх у шлангочці,кілька годин перетерплять,будуть потім розповідати одна одній історію про чудесне спасіння сестер яких завалило в тонелі :D
На фото:
нова арена в порівнянні з старою;
чотиринога мурашка-інвалід,ходить на фуражировку по сироп,повноцінна членкиня мурашиного суспільства;
загальний вид інкубатора,на сьогодняшній день у першій камері повно коконів,у великій личинки їдять гусінь знахаря,а в маточній досі видно купу яєць;
мурашка несе гусінь знахаря до інкубатора.

Вук 10.03.2020 21:24

У темі 2 долучень
Минуло два тижні з часу крайнього мого посту.Кількість мурашок в сім'ї істотно не змінилася,поки що!На минулому тижні, після зволоження інкубатора,мурашки вирішили що коконам у вхідній камері занадто вогко і перенесли їх до шлангочки,недалечко від входу в інкубатор.За ці дні велика камера,де відгодовували підрісших личинок,зовсім спорожніла,няньки відносили личинок до шлангочки,де обкладали сміттям і ті заплітались у кокони.Зараз шлангочка завалена коконами на 7см у довжину,у деяких місцях майже до самого верху.Десь у другій половині місяця очікую масовий вихід першої хвилі імаго цього року.
Як я вже писав,вхідна і велика камери майже спорожніли,там зараз кучкуються безробітні няньки.В маточній камері росте гора дрібних личинок другої хвилі.Зараз вони займають близько 1/6 частини площі камери,крім них поряд біліє купа яєць.Більшість робочих мурашок які не займаються обслуговуванням розплоду живуть в шлангочці далі за коконами.Вони займають 30 см її довжини,інколи фуражири влаштовують щось на зразок тимчасового гнізда в трохи затемненій частині шлангочки де вона примотана не прозорим скотчем до труби опалення.Тут вони люблять розбирати гусінь знахаря,це місце знаходиться десь за 60-70 см від арени і тягти велику гусінь сюди не так далеко.
Проблема перенаселення і не достача площі проживання мене дуже турбує,адже коли з коконів вийде нове покоління,вони можуть спробувати пошукати шлях назовні і хоч конструкція арени запобігає потраплянню пилу на смужку антивтечі,500 мурашок можуть прорвати цю тонку червону лінію.Мені вдалося знайти гіпс,та замовити на Алі-експрес прозорі коробочки 13*10*2,5 см,та через епідемію коронавірусу відправлення відкладається.
Мурашки п'ють сироп по кілька великих крапель кожен день,також у годівниці лежить шматок меду,вони його гризуть(чи лижуть?)коли нема сиропу.Під годівницею ховається гусінь знахаря,мурашки час від часу забивають одну з них,крім того двічі в тиждень даю тарганів.Тепер їх надзрізаю,бо і маленькому тарганові вдалося закопатися в гравій.Надрізаний помирає швидше і мурашкам з ним менше клопоту.
На фото:
шлангочка з коконами;
загальний вид інкубатора на сьогодні.

Вук 22.03.2020 15:39

У темі 4 долучень
Протягом минулого тижня робив Квінтиній сім'ї новий формікарій і готував переселення.
В суботу був куплений лоточок з прозорого пластику і того ж дня залитий гіпсом купленим раніше.В якості вкладок під майбутні камери довелося використовувати звичайний поролон.Краще б було використати зпінений поліетилен,та я викинув ті залишки які у мене були.
Після того як закінчив заливку,коли воно трохи підсохло,вкинув все в холодильник на пів години,тоді дістав і підставив лоточок під гарячу воду.Гіпсова заготовка випала майже вільно.Взявся виймати поролон,після себе він залишає дуже гарну структуру,наче площина вкрита дрібними кульками в кілька шарів,та майже все це довелося счищати канцелярським ножем.Вологий гіпс дуже легко зрізається,трохи м'якше мерзлого вершкового масла.Поролон доволі м'який матеріал і попрогинався під вагою заливки,тож камери довелося розширювати,так була зламана частина стелі в самій нижній камері,через те вона вища за дві інші.Потім відламав стелю вхідної камери,всі спроби закріпити її задопомогою гіпсу виявилися марними,тож просто підставив посередині обрізаний вершечок шприца.Заготовка виявилася доволі важкою,а мені її ще літаком везти,а там кожен кілограм грошей коштує.Вирішив зрізати задню частину заготовки,зробивши в ній нішу.Стелю залишив,верхня частина заготовки суцільна,тільки спуск у вхідну камеру і провалля де шприц вмурований,я його планував використовувати в якості резервуара для зволоження,там внизу пробиті дірки крізь які вода має потроху зволожувати формік.Коли пропалював отвори для вентиляції,голка захолола і вмурувалась в стінку лоточка,при спробах витягти її,зламав.Пропхав її всередину,щоб не стирчала зовні.Отвір під шлангочку просверлив занадто малий,довелося дошабрювати половинкою ножиць.
Коли все було готово,зібрав все докупи і підключив до інкубатора.Мурашки,певно,прифігіли від такого перепланування,та доволі швидко перенесли кокони назад до інкубатора заваливши ними вхідну і велику камеру.Перші розвідниці прийшли в новий формік за кілька хвилин,доволі швидко дослідили всі його закутки і одна навіть вийшла надвір крізь широкі вентиляційні отвори.Довелося їх трохи звузити.Розвідниці побігали по форміку,та і пішли,я його затемнив,а інкубатор підсвітив,та це ,поки що, не дало ніякого результату.Мурашки і далі живуть в інкубаторі і шлангочці.
Останнім часом вони розпробували лялечки знахаря,раніше взагалі ігнорували їх.Великого таракана вигризають повністю за 3 дні.
Вилупляється багато молодих мурашок першої хвилі цього року.
На фото:
після завершення заливки;
після того як вийняв поролон і підрівняв стінки камер;
загальний вигляд;
інкубатор.

Вук 23.04.2020 22:32

У темі 2 долучень
Минув місяць від крайнього допису.Мурашки хоч і швидко розвідали новий формік,та з переселенням зовсім не поспішають.Спочатку частина робітниць яка жила у шлангочці,перебралася в самий кінець шлангочки вставленої в формік.Та далі мурашки йти не хотіли.Весь цей час(близько тижня) новий формік я підігрівав термокилимком до 25-27°С,тож вирішив його прибрати,гадаючи що мурашкам всередині було мабуть спекотно і за кілька днів вони з шлангочки перейшли до вхідної камери.День за днем їхня кількість збільшувалась,вони вже вільно розташовувались у вхідній камері нового форміка.За два тижня робітниці жили у трьох верхніх камерах,займаючи центральну частину,поряд з проходами які з'єднують камери.Сьогодні зазирнув до форміка і був вражений–значна частина мурашок перейшла в центральний куток самої нижчої камери,яка до цього стояла взагалі порожньою,а головне вони перенесли туди частину розплоду,як личинки так і кокони,може проводять експеримент перед остаточним переселенням?
Інкубатор перестав зволожувати після того як підключив формік,але і досі,коли відчиняю вікно,на пластику випадає конденсат.Це,звичайно,не ті велетенські краплі як раніше,та все ж якась волога у тому маленькому шматочку гіпсу досі зберігається.Чи то мурашки наносили з поїлки,бо вони часто там сидять.
Розплод.Кокони після підключення форміка,мурашки кілька разів перетягували,складаючи в різних місцях шлангочки,аж поки не занесли повністю у середню камеру інкубатора.Перед цим вони кілька днів вичищали сміття яке складали там ще від заселення.Сміття склали на старій арені яка зараз стала роздоріжжям.Личинки швидко підростали,тож скоро коконами було завалено всі камери і шлангочка від інкубатора до арени,лишався тільки прохід під стелею по якому фуражири тягали хробаків знахаря для личинок.Зараз активно виходять з коконів мурашки другої хвилі,та підростають личинки третьої хвилі,тож до кінця літа сім'я заповнить і новий формік(якщо таки Квінта туди перебереться).
На арені мурашки виловили обох тарганів які там жили,перед цим великий тарган навіть встиг полиняти.Раніше мурашки пересувались ареною тільки зверху по камінцям,поверхнево досліджуючи ті вусиками.Зараз розвідниці зазирають у кожну шпаринку(а їх між камінцями аж занадто) адже там може бути хробак знахаря чи тарган який втік та закопався.
На фото:
загальний вигляд інкубатора
тарган пійманий мурашками за поїданням свого родича

Вук 29.04.2020 21:37

У темі 3 долучень
Минув ще тиждень,більшість мурашок перебралися з інкубатора до нового форміка,в кутку вхідної камери вони влаштували собі туалет,наступний поверх вниз майже порожній,тут мурашки сидять тільки в тз проміжній камері,де знаходяться проходи вгору та вниз.Поверхом нижче вони склали підрісших личинок,тут доволі багато няньок які ті личинки перекладають та годують.На самому нижньому поверсі великі личинки,яких тут догодовують,тут же вони заплітаються в кокони і лежить купа самих коконів.Тут мурашок найбільше.Всі вентиляційні отвори які попропалював у стінці форміка вони позатрамбовували гіпсовими крихтами,мабуть вони знають як їм краще,а може просто сильний протяг,а тут діти))
В інкубаторі з маткою лишилося десятків два-три няньок,розплоду значно поменшало,частину перенесли до нового форміка,частина повилуплялася,новонароджених бачу кожен день,як в інкубаторі,так і в форміку.Вхідна камера інкубатора стоїть напівпорожня,у великій коконів зовсім не багато,той куток що знаходиться ближче до маточної камери зайнятий підростаючими личинками.Маточна камера до половини зайнята коконами,в іншій половині матка,більша частина няньок і купа яєць яка росте щодня.Схоже матка переходити до нового форміка зовсім не збирається.
За тиждень маю повертатись в Україну,доведеться розібрати цю всю систему і перевозити окремо: інкубатор,формік і шлангочку,бо з неї мурашок якщо і вдастся вигнати,то загнати до форміка не випустивши ще більше навряд чи вийде.Ще мене непокоїть митниця,а їх доведеться проходити як мінімум три,одна з них білоруська(а переляканіших митників я ще не бачив,хоч вони просто роблять свою роботу).Тож чи повернуться мурашки в Україну в повному складі чи ні,дізнаємось за тиждень.
Поки сидів без роботи,зняв невеличке відео за допомогою обладнання яке призначалося зовсім для інших цілей: [url]https://youtu.be/yzgMIzgOhlY[/url]
На фото:
найнижчий поверх формікарію,під стіною годують личинок,попід краєм лежать кокони,зліва,де купки гіпсових крихт,личинки в кокони заплітаються;
загальний вигляд формікарію на сьогодні;
загальний вигляд інкубатора,видно що розплоду значно поменшало.

Вук 16.05.2020 23:21

У темі 2 долучень
Шлях на Батьківщину був довгим і тернистим,та я благополучно здолав його!
За день до вильоту зібрав валізи,розібрав всю конструкцію і розмістив в окремих валізах,так шанс що хоч інкубатор залишиться не знайденим збільшувались.На вечір мене чекав неприємний сюрприз-літак відмінили і мурашки замість двох діб провели у валізах майже тиждень.
Виїхати вдалося лише в суботу(летіти мав у вівторок),поїздка була довгою і нудною.Як я і припускав,на білорусському кордоні пильний митник знайшов великий формік,на запитання:"Що це?"Я чесно відповів:"Формікарій",на що митник посміхнувся і поклав його на місце.Мабуть він в темі.Більше валізи не перевіряли і за півтори доби від виїзду я доїхав до Києва,а ще за 12 годин був вдома.Загалом подорож розділена сім'я перенесла майже без втрат.
Вдома вирішив з'єднати все за простішою схемою:інкубатор поставив прямо на арену,а формікарій під'єднав до неї за допомогою шлангочки довжиною 40см.Як тільки мурашки встановили контакт між розділеними групами сім'ї,перше що вони зробили,перенесли всі кокони з інкубатора до формікарію,з коконами пішла і значна частина няньок які за ними доглядали.Після цього мурашки за ніч майже повністю замурували вхід до інкубатора,адже я його так і не зволожував(хіба перед поїздкою капнув води на ватку яка закривала вхід) і,можливо,мурашки намагаються втримати залишки вологи всередині.Впродовж тижня головною розвагою мурашок було перенесення коконів.Вони тягають їх по всіх поверхах форміка(крім самого верхнього під кришкою) і навіть інколи заносять до шлангочки.Інкубатор звільнився не на довго,на наступний день після перенесення коконів велика камера була наповнена малесенькими личинками,а у маточній камері зростала купа яєць.Сьогодні я вирішив підсвітити інкубатор і затемнити формік,це скоро дало певні наслідки,матка(вперше з часу заселення)вийшла до великої камери.Робочі мурашки тягають до форміка личинок.Може до ранку переселення і завершиться,буду на це сподіватись.
На фото:
загальний вигляд форміка з ареною на столі;
Квінта у великій камері інкубатора.

Вук 17.05.2020 00:45

У темі 2 долучень
Перехід до форміка зайняв близько двох годин.Матка на якийсь час повернулася назад до своєї камери,та за пів години разом із свитою швиденько перебігла з інкубатора до шлангочки.Мурашки вже реренесли личинок і тепер зайнялися переміщенням яєць.Помітив що лише чверть мурашок які біжать з інкубатора до форміка несуть корисний вантаж у вигляді личинки чи пакету яєць,ще 3/4 біжать з порожніми мандибулами,більше заважаючи тим хто щось несе.З боків цю дорогу життя патрулюють розвідники.Одні стоять як конвойні,інші бігають досліджуючи арену в пошуках можливих ворогів.Останньою з інкубатора витягли гусінь знахаря,яку цього ж вечора туди і затягли.
На фото:
Квінта на свіжому повітрі дорогою до нового житла;
поржній інкубатор після переходу сім'ї до форміка.

Вук 17.06.2020 17:27

Вже більше місяця як сім'я перебралася до великого форміка,за цей час вони повністю вивели всіх мурашок з коконів,зараз там присутні лише личинки яких мурашки годують мухами,котрих я ловлю для них на вікні в під'їзді.Не зовсім вдала конструкція форміка не дозволяє роздивитись де саме знаходиться Квінта і чи є там яйця.Перерва в заплетені личинок в кокони,скоріш всього,пов'язана з моїм поверненням на Батьківщину і тим стресом який викликала у мурашок ця подорож.
Годую сім'ю,як і раніше,сиропом,медом,даю свіжопридавлених мух,одного разу вкинув їм шматочок вареної картоплини з борщу,мурашки його згризли за пів дня повністю.Черешню трохи погризли та і покинули,на полуницю уваги взагалі не звернули.
Зараз в кімнаті ремонт і мурашки на деякий час переїхали на північний балкон,там не так жарко і інколи на арену прилітають якісь дрібненькі комашки поласувати не допитим сиропом чи медом,мурашки їх намагаються ловити.Наскільки вдало,не скажу,адже зайнятий ремонтом і спостерігати за домашніми улюблюбленцями нема коли

Вук 01.07.2020 15:33

Формікарій повернувся назад до моєї кімнати,мурашки вирощують чергову хвилю поповнення,личинки,як і раніше розміщуються у самій нижчій камері,кокони ж–у вхідній,також останніми днями вони їх складають в шлангочці не далеко від виходу на арену.
В понеділк 29 червня спостерігав цікаве дійство–напад амазонок на мурашник якоїсь форміки.Про те що десь поряд живуть амазонки які крадуть кокони у формік щоб з них вивести собі "рабів",я навіть не здогадувався,аж поки прогулюючись рідним селищем не побачив двіжуху сотень мурашок,зразу подумав що то форміки летіти збираються,коли побачив поряд їх мурашник.Він був вкритий шаром мурашок який шевелився,придивившись уважніше,я був вражений,це ж амазонки!Розміром як форміки,темно помаранчевого кольору,з загнутими тоненькими мандибулами.Одні тікали з коконами,інші відбивалися від насідавших формік.Амазонок було менше,мабуть я побачив завершення нападу,бо відслідкувати де вони живуть не вдалося,занадто мало мурашок поверталися до свого мурашника.

Вук 29.08.2020 13:40

У темі 4 долучень
Ось і кінчається літо,сім'я Квінти росте вже не так стрімко як весною і на його початку.Є багато личинок і кілька десятків коконів,та їх значно менше ніж у перші місяці.Кілька разів цього місяця знаходив мурашок за межами форміка,як вони туди вибиралися,так і не зрозумів,проте,якихось масових виходів не було.Годую їх як і раніше,цукровим сиропом 1:4 і мухами та метеликами яких піймаю на вікні в під'їзді.Одного разу зловив цвіркуна,так вони від нього лишили тільки голову і лапки,хоча всіх інших комах просто вигризають з середини.На арені в поїлці мурашки влаштували собі спа-салон забарикадувавши вхід в пробірку грудками піску,тепер там постійно знаходяться до десятка мурашок,більшість з них просто сидять на стінках,а не п'ють воду.
На початку місяця вдалося спостерігати ще один напад амазонок,помітив їх коли вони перебігали через дорогу,це наче рудий струмок шириною близько 1,5-2м в атаці брали участь тисячі мурашок.Вдалося встановити де знаходиться мурашник,в старому спаленому пні верби.
На фото:
спа салон у поїлці;
загальний вигляд формікарія;
амазонки перебігають через дорогу;
амазонка гризе мене за палець своїми серповидними мандибулами.

Вук 11.09.2020 00:25

У темі 6 долучень
Ось і настала осінь,поки що,тільки календарна,на дворі так само тепло,проте не спекотно,а до мене приїхала маленька сім'я маленьких мурашок–Temnothorax unifasciatus,це мініатюрні жителі сухих дерев,та шару листя,який вкриває землю.Вони просто мініатюрні,матка всього 3мм,робітниці ще менші–2мм.Сім'я складається з матки і 16 робочих мурашок,також є кілька личинок.Я вирішив сім'ю Квінти залишити зимувати вдома,формік доволі великий і помітний для подорожей через кілька кордонів,а маленьку пробірку з Темноторасами набагато легше сховати серед речей.Їхні сім'ї не великі 200-500 імаго,зазвичай вона вся вміщається у жолуді чи горісі,тож пробірка для них,це величезний простір,тож я вирішив їм той простір трохи зменшити і вирізав з корка від вина перегородку 5мм товщиною з невеличким проходом збоку,відділивши гніздо від решти об'єму пробірки.Ще дав їм маленьку крапельку сиропу,вони пили його,проте без будь-якого ентузіазму,зовсім не так як ті ж лазюки,яких збігається кілька десятків,може вони просто відходять від стресу завданого пересилкою,бо не схотіли ні дині,ні малесенької гусені знахаря.Коли сім'я трохи освоїлась з доступною їм територією,зразу ж почали копати,у ватці,яка закриває вихід із пробірки,підкоп,мурашки протискаються між ваткою і пробіркою і так дойшли вже до половини пробки,треба буде закрити їх більш щільним тампоном.
На фото:
лазюки ласують великим коником;
кавуна вони теж полюбляють і коника догризають;
загальний вигляд пробірки з Темноторасами;
матка з няньками;
фуражири п'ють сироп;
підкоп.

QUNGA 22.09.2020 14:53

Подскажите где можно их купить ?

Вук 22.09.2020 15:48

першу матку знайшов у Чехії,другу купив на Олх

Вук 30.09.2020 15:49

У темі 3 долучень
В сім'ї темноторасів за першу добу перебування у мене померло двоє робочих мурашок,тепер їх лишилося всього 14,проте личинки всі цілі,вони потроху зростають.Сьогодні помітив кілька яєць,коли вони з'явилися,точно не скажу,адже майже тиждень не заглядав до цих крихіток,стараючись менше їх тривожити.Мурашки припинили спроби пролізти під ватку якою закрита пробірка,тепер вони всі сидять у маточній камері,пара чатує біля входу,одна чи дві фуражирки, час від часу, виходять до годівниці,щоб попити сиропу чи погрзти придавлену дрозофілу,яка виглядає як мамонт проти неандертальця.
Сім'я лазіусів,схоже,готується до зимівлі.Давненько не видно коконів,личинки є,проте здається що вони не ростуть,хоч коників,мух,та цвіркунів мурашки продовжують активно розбирати на складові частини.Сиропу пьють багато,шприца 2,5мл вистачає десь на два тижні,також підгодовую солодкими соковитими фруктами.Також недавно помітив що вони натягали сміття до вмураваного в гіпс шприца,який був відкритий зверху і слугував для зволоження формікарію.Схоже що туди мурашки переселили матку,верхня кришка форміка не достатньо прозора,а відчиняти її щоб роздивитися що там до чого,мені не хочется,я взагалі планував заклеїти її червоним скотчем,щоб облаштувати так мурашкам ще один повноцінний поверх.
На фото:
охорона на вході;
фуражирка досліджує пробку з вати(товщина картону з якого зроблено підставку для пробірки,яка потрапила в кадр,близько 1мм);
матка з розплодом

Охват Марьян 02.10.2020 18:06

[B]Вук[/B], який "антипобег" використовуєте?

Вук 02.10.2020 18:43

У темі 2 долучень
В якості анти втечі використовую блиск для губ(люб'язно подарований мені кумою :) )
Наношу його знизу на кришку,так він не розтікається і не припадає пилом.Лазіуси доволі спокійні мурашки,за 2 роки всього пара мурашок намагалися подолати його,одна загрузла і загинула,друга пройшла,та була вся в блиску,тому я її підхопив зубочисткою і повернув на арену.
На фото:
залишки блиску для губ;
тонка червона лінія по краю кришки арени(темні цятки,то загрузші в ній сіноїди)

Вук 16.10.2020 14:12

У темі 2 долучень
Перед Покровою перевіз сім'ю Квінти в село,там хата не опалюється,буду готувати їх до зимівлі.
У темноторасів померла ще одна робітниця,боюся що це пов'язано з пліснявою,що розрослася на ватці і корку,яким я розділив пробірку.Натомість підростає розплод і з'явилася перша лялечка!
На фото:
пліснява на вологій ваті;
перша лялечка.

Вук 04.11.2020 14:46

У темі 3 долучень
Сьогодні у сім'ї темнотарасів народилася перша мурашка,лялечка розвивалася 25 діб.На підході ще кілька лялечок різної готовності,а також багато личинок.Дрозофіли виявилися гарним кормом для цих крихіток.
Формік з сім'єю Квінти у селі стоїть в неопалюваній хаті,температура там сильно не міняється 6-10°С.Мурашки стали малоактивні,вдень,коли небо чисте,сонце освітлює і нагріває арену,а формік лишається у тіні,мурашки виносили розплод до краю шлангочки,щоб зігріти його.Останні тижні хмарно і мурашки покинули арену перебравшись до формікарію,вони не п'ють сироп і ігнорують комарів яких я наловив їм у погрібі.За тиждень потрібно буде перенести формік у погріб,там трохи тепліше і там вони будуть зимувати.
На фото:
новонароджена мурашка темноторасів,матка і розплод;
загальний вигляд форміка лазіусів;
кокони у шлангочці

Вук 28.12.2020 15:30

У темі 2 долучень
Формік з сім'єю Квінти,в кінці листопада переніс до погріба,там температура +5°С,мурашки збилися в купи прикривши собою матку і розплод.В такому стані я і залишив їх 12 грудня.
Довга дорога в Естонію зайняла у мене тиждень,темнотораси пережили її добре,померла тільки одна мурашка,натомість кількість робітниць в сімї зросла до 23 імаго.З дрозофілами тут погано,тож чим їх годувати,я не знаю.
На фото:
формік з сім'єю Квінти в погребі;
загальний вигляд сім'ї темноторасів.

Вук 21.02.2021 12:39

У темі 2 долучень
Ось і підходить до закінчення чергова зима,цьогоріч вона виявилася морозною і вельми сніжною.
Про те як зимують лазіуси,інформації ,нажаль,нема.Якщо зимівля пройде успішно,доведется випустити їх коли потепліє.
Сім'я темноторасів збільшилася до 29 імаго, вчора вдалося піймати малесенького метелика молі,це стало для них гарним подарунком,ажде всю зиму мурашки розвивались без тваринного білка.Сподіваюся що з настанням весни різноманіття їхнього раціону зросте.Також планую зробити для них арену,та це теж пізніше,коли розтане сніг,щоб можна було набрати у лісі ґрунту.
На фото:
загальний вид пробірки темноторасів;
сімейне фото(відсутня лише одна мурашка,яка охороняє вхід)

Вук 18.04.2021 11:51

У темі 3 долучень
Минуло майже 2 місяці з крайнього мого допису.За цей час померла одна мурашка і три народилося,тож сім'я зараз має 31+1 імаго та купу розплоду на різних стадіях розвитку.
Перші теплі дні пробудили від зимової сплячки комашок,вдалося зловити золотоочку і якусь муху.Якщо золотоочкою мурашки залюбки поласували,залишивши від неї лише прозорий екзоскелет,то муху відтягли до виходу з пробірки і лиш пообгризали їй лапки.Минулого тижня піймав їм двох комариків,їх вони розібрали майже повністю(залишки одного з них можна побачити на фото).
Води в пробірці все менше,вона закінчиться повністю десь у червні.Ватка пливе за водою збільшуючи внутрішній простір,це було б добре з якимись більшими за розміром мурашками,а от крихітним темноторасам,таке зовсім не потрібно.Виникла ідея переселити їх до формікарія,поки що думаю з чого його зробити,хочеться щоб він був дерев'янним.
На фото:
загальний вигляд пробірки;
няньки годують розплод(видно наскільки брудна пробірка з середини);
сімейне фото.

Вук 16.05.2021 20:14

У темі 5 долучень
Сьогодні сім'я темноторасів понесла тяжку втрату,померла матка.До цього за місяць померло 3 робочих мурашки,це нормально,а от смерті матки я не очікував.Сім'я стала значно активнішою з приходом тепла,почали більше їсти,та і розплоду повно.
Так я і не зробив їм дерев'янний формік,хай тепер доживають в пробірці.
Сім'ю Квінти батьки випустили біля дровника у мене в дворі.
На фото:
мурашка робить лоботомію мухі;
маленькі мушки викликають великий ажіотаж;
мабуть хтось із мухоловок яка стала обідом для крихіток в період травневого похолодання;
робітниці обгризли комарику ноги і несуть до гнізда;
померла матка:'(

Вук 18.05.2021 09:20

У темі 3 долучень
Мурашки тягали труп матки зразу по гнізду,потім винесли в зовнішню камеру.Спочатку несуть її до ватки,потім назад,труп чепляється за фольгу на яку я їм сироп капаю і вони цією фольгою,наче бульдозером згортають все до корка який закриває вхід до гнізда.Витягають матку по корку і тягнуть крізь прохід до гнізда,проте охорона на вході їх всередину з трупом не пускає,тож вони витягають матку назад і все повторюється по колу.
На фото:
матка в переході між камерами;
тягнуть матку до виходу з пробірки;
розплод.

Вук 20.06.2021 22:04

У темі 3 долучень
Минув місяць після смерті матки,сім'я продовжує зростати,кількість імаго перевалила за пів сотні,точніше сказати важко,мурашки маленькі,а скло пробірки викривляє зображення на фотках.Більшість личинок перейшло в лялечки і я вже думав що на цьому розвиток сім'ї завершиться,та коли фоткав розплод,помітив скільки там ще дрібнесеньких личинок які чекають свого часу.Якщо все буде добре,кількість імаго може сягнути півтори сотні.
Зробив мурашкам арену,бо останнім часом годувати їх ставало все складніше.На ватці яка закривала пробірку постійно сиділо кілька фуражирів яких потім доводилося ловити пензликом по всьому підвіконню.Арену хотів засипати піском,та знайти його тут не вдалося,тож насипав звичайного ґрунту,от тільки на ньому дуже погано видно мурашок.
Із збільшенням сім'ї і їсти стали більше.Більше всього їм смакують комарики,а от мух люблять не так,деякі види взагалі не чіпають.
На фото:
тільки но зроблена арена;
загальний вигляд пробірки з ареною;
розплод,видно багато дрібних личинок.

Вук 18.07.2021 11:09

У темі 3 долучень
#Temnothorax unifasciatus,#Formica Picea
З сім'єю темноторасів все добре,мурашки виростили той розплод що був на стадії личинки/лялечки і ,поки що,зупинились.Хоча яєць,чи дрібних личинок у них ще повно.
Сьогодні головними героями будуть не вони.
13 липня в Раквере,Естонія,у другій половині дня відбувся масовий літ різних видів Лазіусів,а також Формік.Може ще хто летів,та цього я не бачив.Матки Лазіусів,після льоту повзали скрізь під ногами,в основному нігери і флавуси.Одна,ще навіть не скинувша крила,сама потрапила мені до рук,її вирішив забрати.Ще кількох переніс з дороги у більш безпечне місце і випустив у траву.
Під кінець дня проїзжаючи у справах по території заводу що межує з лісом,помітив велику чорну матку що швидко бігла через дорогу.Кампонотус!Такою була перша думка.Проте придивившись уважно,зрозумів що помилився.Матка була трохи більшлю за матку Лазіуса,бігла значно скоріше(я за нею хвилин 5 полював,поки спіймав,адже це треба було зробити дуже обережно) і мала чорне блискуче забарвлення з бронзовими бліками(як у жуків бронзівок,тільки ті зелені).
Пошукавши інформацію в мережі,виявив що це хтось із Сервиформік-примітивних мурашок роду Форміка,які мають не такі великі сім'ї як Форміка руфа і можуть засновувати нові сім'ї самостійно(матки вищих Формік засновують нову сім'ю знаходячи мурашник Форміка фуска і вбиваючи їх матку,після чого займаючи місце останньої).Спочатку думав що у мене і є Форміка фуска,самі спокійні мурашки з роду Формік,чим і користуються всі їхні родичі.От тільки бронзовий відблиск забарвлення до цього виду ніяк не підходив,фуски матові,як нігери,моя ж матка блискуча.Подальший пошук дав неочікуваний результат,це Formica picea Чорна болотна мураха.Результат тому неочікуваний,що болота поблизу нема,та і сам завод знаходиться на горі.
Для обох маток з шприців були облаштовані інкубатори,для лазіусихи,буду називати її Септа,з двох 5мл шприців,для піцеї–з трьох 10мл,два шприца складають інкубатор,третій–годівницю,адже форміку дуже швидкі і агресивні мурашки і не хочеться в майбутньому ловити їх по всій кімнаті.Обидві маткии отримали по краплі цукрового сиропу і інкубатори з ними поклав на шафу,накривши їх ганчіркою щоб вони менше стресували.
Перший раз заглянув до них сьогодні вранці.
Септа відгризла собі крила,та кладки яєць я не помітив.А от Паця(так буду називати піцею),мене порадувала,вона сиділа біля мокрої ватки прикриваючи свою кладку.
Обидва інкубатори повернув на шафу,не турбуватиму їх ще тиждень.
На фото:
Паця в інкубаторі,скубе ватку і метушиться,так що фотка вийшла трохи змазана,видно бронзовий відблиск її забарвлення;
Паця ховає кладку яєць,фото зроблене з низу;
Септа,її видову належність ще не встановлював

Вук 01.08.2021 19:35

У темі 2 долучень
#формікапіцеа #сервіформікапіцеа #formicapicea #serviformicapicea #temnotoraxunifasciatus #темноторас
Минуло два тижні.
За цей час у Паці яйця перетворились на личинки,а личинки,в свою чергу,на лялечки.Мали би бути кокони,як у всіх формік,проте схоже що їм нема за що триматись і вони не можуть нормально заплестись.Поряд з розплодом лежить пучок насмиканої ватки,мабуть матка намагалася дати личинці хоч щось для опори,та це не допомогло.Чи вийде щось путнє з цих лялечок,покаже час.Блогів про Піцей не знайшов,та їх найближчі родичі,Serviformica fusca мають приблизно 35 діб розвитку від яйця до виходу імаго з кокону.Тож десь ближче до 20 серпня мають з'явитися перші помічниці.
Інкубатор забрав з шафи на вікно,воно постійно закрите темною шторою,плюс і сам інкубатор накрив зверху тканиною,щоб менше турбувати молоду матку.Давав їй по крапельці сиропу раз у тиждень і маленьких мушок,розмірами не більше дрозофіл,щоб підкормлювати личинок.
Септа так і сидить в інкубаторі одна,нажаль нема жодного яйця,боюся що вона заражена мухою-горбаткою що паразитує на мурахах відкадаючи в тіло матки своє яйце.Те розвивається всередині,переходить у стадію личинки,яка виїдає нутрощі хазяйки з середини,після чого заплітається в кокон і вже цей кокон народжує матка.Тут також лишається тільки чекати що буде далі.
Сім'я Темноторасів живе собі спокійно далі.Останнім часом стали пити менше сиропу,чи то я їх загодував,чи вони надумали впадати в діапаузу.Розплод не розвивається,що теж натякає на останнє.
Тут останні тижні стало трохи прохолодно,як для літа,рідко буває більше 20°С вдень,хоча світловий день по довжині десь як у нас на сонцестояння.Поспостерігаю ще за ними,якщо дійсно вони вирішили відпочити,відправлю їх до холодильника.
На фото:
Паця з маленькими личинками;
заклопотана мама з великими личинками та лялечками.

Вук 15.08.2021 14:57

У темі 2 долучень
#формікапіцеа #сервіформікапіцеа #formicapicea #serviformicapicea #temnotoraxunifasciatus #темноторас
Ще вчора у Паці було кілька потемнівших лялечок коричньового кольору,яким же було моє здивування,коли сьогодні вранці я побачив біля неї на ватці чотири чорні робочі мурашки!Розвиток від яйця до імаго тривав приблизно 28 діб.Може це через те що перші мурашки завжди менші розмірами,тому так швидко.Зараз вони сидять біля вологої ватки не проявляючи ніякої активності.Матка ж поводить себе зовсім не так як матки лазіусів ,які сидять майже не рухаючись і мало реагуючи на те що відбувається навколо.Паця гасає по інкубатору,виходить в зовнішню камеру до годівниці,кидається з розчепіреними щелепеми на пальці,коли підіймаю всю конструкцію.
Темнотораси потроху підгодовують розплод,ним вистелена значна частина "підлоги" в пробірці,також трохи наліпили на стелю.Трохи підрісші личинки,що мають більший розмір,вони тримають окремо,ближче до виходу.Сиропу п'ють мало,зараз годую їх двічі на тиждень,то краплю випивають за два дні,буває що в перший день вона так і стоїть ціла.Комах стараюся ловити їм кожного дня,та через те що тут зачастили дощі,не завжди це вдається.Більших віддаю темноторасам,менших–Паці,хоча останніх дрозофіл яких їй вкинув,вона винесла до вхідної ватки.
Септа так і сидить сама,підгодовую її крапелькою сиропу кожного тижня.
На фото:
Паця захищає своїх діток(ті ховаються на вологій ватці і краще їх сфотографувати нема ніякої можливості,якраз у цьому місці з'єднуються два шприца);
інкубатор темноторасів з розплодом наліпленим до стелі.

Вук 19.11.2021 18:56

У темі 1 долучень
Підготовка до зимівлі почалася ще в Естонії,обидві сім'ї і матку нігерів я перемістив поближче до віконної рами на підвіконні,там температура була найнижчою у кімнаті,трохи більше 12°С.
Переліт в Україну і митниці мурашки пройшли без пригод.Після повернення до дому я їх помістив в холодній хаті,там вони жили 2 тижні,поки температура поступово знижувалась.15 листопада на ніч прогнозували мороз до -6°С,цим ранком в хаті було 5°С,тож переніс мурашок у погріб,там значно тепліше аж 8°С і так як він повністю підземний,температура не повинна сильно змінюватись.
Темноторасів планую вивести з зимівлі після новорічних свят,а Паця з Септою будуть зимувати до весни.
На фото:
три інкубатори на полиці у погребі.

Часовий пояс GMT +3. Поточний час: 15:10.

Copyright © Львівський форум акваріумістів, 2007-2014р.
All rights reserved