Назад   Львівський форум акваріумістів > Прісноводна акваріумістика > Освітлення
Правила форуму !!!
Громадські гурти Баня Галерея Нагороди ЧаПи Учасники Календар Позначити усі розділи як прочитані

Освітлення Види ламп, спектри, саморобне освітлення і т.п.

Відповідь

Параметри теми
Старий 24.05.2012, 02:14   #1
bakroma
Початківець

Львів, вул. Патона

Дописи: 20
Подякував(ла): 76
Подякували 58 разів в 19 дописах
Репутація: 70
Ap Історія бюджетного світильника

Жив був акваріум на 85 літрів, народившись(запустившись) місяць тому. І росли (погано) в ньому рослинки, бо хотіли світла. Та руки в утримувача акваріуму не доходили до створення кришки, де б те світло мало бути. А рослинок то шкода, адже око тішать та й рибок радують, ну й креветочкам за корм служать. І вирішив власник, до часу коли переборе лінь і зробить кришку(таку як задумав, з усіма потрібними і непотрібними речами), зробити тимчасове освітлення, не витрачаючи великих коштів, тому що основні заощадження мають піти на ту супер кришку. А як відомо немає нічого більш постійного ніж тимчасове.
От і було куплено на києвському форумі китайську лампу плант-гро, яка зі звичайним китайським світильником давали світло. І виглядало то ось так

Ну звичайно мужчині дивитися на таке соромно, тому, згадавши що руки ростуть не з того місця, де спина втрачає свою благородну назву, за годину чистого часу, в перервах між вечерею, бавленням дітей, їх годуванням та іншими відволікаючими роботами та заняттями, почав діяти.
Для початку треба було вирішити, що ж слугуватиме каркасом. Варіантів було два: металічний профіль для кріплення гіпсокартону або картонна туба, в якій приїхали лампи. Вибір випав на тубу, бо лінь двигун прогресу ,-адже профіль тре підрізати, зачищати тощо. Хоча з профілю світильничок виглядав би естетичніше.
З допомогою лобзика туба поділилася

Наступним кроком мало б бути створення ефективного світловідбивача. Згадавши університетський розділ фізики про оптику, я вирішив скористатися тим що є під руками

Знайшовши на кухні рулон фольги, я прирік себе, в майбутньому, на якесь кулінарне обмеження, скориставшись його клаптиком для створення відбивача і обмотування світильника.
Далі я взяв куплені тримачі

і пригвинтив їх "несвіжими" самонарізами

Далі патентованим способом

зробив отвори для патронів

і перепхавши дротики, намастив верх туби канцелярським клеєм

і загорнув

Шлунок в той момент надсилав імпульси мозку, а останній фантазував про те, що у даній фользі міг би бути нашпигований кавалок говядини, чи маринована свининка... далі продовжувати не буду, бо слиною оббризкую клавіатуру, а якщо вона вийде з ладу, то я не завершу даного опусу.
Наступним етапом було кріплення баласту - зверху.

Декілька слів про баласт. Купивши лампу на 24 Вт я з чистим сумлінням вирушив на Південний за баластом. Проте через 1,5 години екскурсій по магазинчиках, що торгують "лєктрикою", я потрібного краму не знайшов. Проте я швидко не здався і одразу попер в "нову лінію". Результат був ненабагато кращий ніж на Південному, проте мене ще не полишали сили і я поїхав в "Епіцентр". Продавці відділу електротехніки з цікавістю дізнавалися про типи патронів для ламп Т5 та баласти на 24 Вт, стверджуючи що існують лише ті які в них продаються. Оскільки час був пізнім я не полишав надії завершити розпочате завтра і будував підступні плани. Повернувшись додому, повечеряв і ліг спати. А уві сні складав маршрути через усі господарські магазини в радіусі 4 км від місця проживання у яких продається електрика(на випадок коли в першому з них не буде потрібного мені). І от зранку зібравшись у дорогу і спорядивши візочок, бо офіційно йшов гуляти з дітьми, вирушив у далеку, як виявилося, дорогу. Ні "1001 дрібниця", ні торгаші на ринку "Провесінь", ні інші госпмагазини ніц не знайшли для мене. Повернувшись домів(за Гадюкіними) набрав телефони фірм які були в темі Де купити ЕПРА у Львові але то був не мій день. Проте як затятий оптиміст, життєвим кредом якого є "а може бути й гірше" я покладав надії на радіоринок. І це мав бути мій останній день, в сенсі пошуку баласту, як кажуть "пан або пропав". Купувати дорогі баласти я не хотів(див початок теми). І от, облазивши увесь радіоринок, я з полегшенням зітхнув - НЕМА. А оскільки три дні на один баласт забагато, то я підійшов до місцевих фахівців і вони мені з почуттями, з тактом, з розміщенням (рос: "с чувством, с тактом, с расстановкой") продали китайський баласт на трийціт ват і сказали що з ним мені буде добре. А на додачу запропонували ще й три види патронів для Т5 ламп чим мене заскочили. Проте я швидко відійшов і запитав чи є у них вологостійкі? З полегшенням почув відповідь - ні і прослухав коротку безкоштовну лекцію, від послідовників Кулібіна, як то зробити своїми руками. В даному місці ліричний відступ завершую і переходжу до демонстрації монстра.

А так воно виглядає встановленим на акваріум

Світить гарно. Проте сфотографувати включеним не зміг бо риби і діти вже спали(акваріум стоїть в дитячій). Завтра долучу фото світильника в роботі.
Плани вдосконалення на майбутнє:
модернізація 1. начепити кавальчик шланга від пралки на патрон (аля вологозахист)
модернізація 2. надати естетичного зовнішнього вигляду(можливо чимось обклеїти)
модернізація 3. причепити полоску скла 2 мм знизу щоб не попадала волога
модернізація 4. зробити ніжки.

Кошторис проекту.
1. лампа - 30 грн.+ 5 грн. доставка = 35 грн.
2. каркас-туба - безкоштовно
3. тримачі ламп 2*2,50 грн=5 грн.
4. патрони - 2*5грн.=10грн
5. баласт - 30 грн.
6. шнур живлення, дроти, шурупи - на балконі серед хламу
7. фольга (див вище) - 10 грн./рулон. Взято 70 см. Вартість 0,70 грн.
8. транспортні витрати - 13,25 грн.(копійки вилізли бо їздив електротранспортом)
Загальна вартість - дев'яносто три гривні дев'яносто п'ять копійок без врахування електроенергії витраченої лобзиком і грама клею. Якщо чиста вартість, то мінус 13,25 грн.

Додайте витрачений час і відніміть отриману насолоду від процесу і результату!

Якщо хочете - коментуйте, якщо не хочете - не коментуйте.
biabuchja (24.05.2012), Fiz (24.05.2012), Gemeni (24.05.2012), mani29 (24.05.2012), navy (24.05.2012), Noe (24.05.2012), pozhar (24.05.2012), Rain (11.07.2012), ROMANO  (24.05.2012), Rybkaigor (24.05.2012), SUMNIX (24.05.2012), taras_kr (24.05.2012), Андрій 35 (24.05.2012), Нестор (12.08.2017), Петрович (25.05.2012), СейФ (06.07.2012), техник (31.12.2012)
Реклама
Старий 24.05.2012, 10:32   #2
Fiz
Початківець

Львів (сихів, р-н Іскри)

Дописи: 29
Подякував(ла): 107
Подякували 80 разів в 18 дописах
Репутація: 93
Типово Відповідь: Історія бюджетного світильника

варінт хороший, але хіба труба з часом від вологості не розбухне?
Fiz зараз поза форумом   Відповісти з цитуванням
Старий 24.05.2012, 12:16   #3
bakroma
Початківець

Львів, вул. Патона

Цитата:
Допис від Fiz Переглянути допис
варінт хороший, але хіба труба з часом від вологості не розбухне?
Ну це тимчасовий(довговічний) варіант. Через те я його повністю обмотав фольгою. Окрім того форма арки має надати йому жорсткості від прогину. Перероблю з профілю має виглядати гарно або взагалі психану й таки найближчим часом змайструю кришку.
Просто в мене до покришки купа вимог(вона має бути електронна, майже планшет). Ось декілька з них:
- таймери для управління світлом
- блок управління температурою
- табло стану акваріума
- вентилятори
- світло
- зручний відсік для годування тощо.

Ну і обіцяне фото
Старий 24.05.2012, 14:06   #4
Bobus
Адміністратор

Львів

Дописи: 4.668
Подякував(ла): 3.534
Подякували 15.046 разів в 4.014 дописах
Репутація: 15231

Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року 

Два зауваження на майбутнє:
- оптимальний відбивач - дзеркальний. Якщо немає такої можливості, то звичайна біла фарба відбиває набагато ефективніше, ніж фольга.
- дешевої лампи, звісно не особливо жаль. Але ЕПРА має бути на 24 Вт. Усереднений режим Т8 30 Вт - 85 Вольт, 0,35А. Т5 24 Вт 75 Вольт 0,3 А. Орієнтовно через вашу лампу зараз тече струм 0,4 А, що різко зменшує іі термін служби.
bakroma (24.05.2012), Roman71 (24.05.2012)
Старий 24.05.2012, 14:39   #5
bakroma
Початківець

Львів, вул. Патона

Цитата:
Допис від Bobus Переглянути допис
Але ЕПРА має бути на 24 Вт.
А де її знайти за прийнятну ціну у Львові?
Старий 24.05.2012, 15:45   #6
jackjo
Учасник
Львів

Дописи: 168
Подякував(ла): 220
Подякували 147 разів в 69 дописах
Репутація: 162

Найдешевші ЕРПА для 24 ватних ламп, це ЕЛТ і коштують 130грн в аквасветі, дешевших незнадете, а китайців 24 ватних в просторах інтернету не зустрічав. Бюджетним варіантом для таких ламп виглядає хіюашо епра з електрозберігайок, але з пеним перепаюванням, треба там ше дещо впаяти для плавного включення ламп
jackjo зараз поза форумом   Відповісти з цитуванням
Користувач подякував jackjo за цей допис:
bakroma (24.05.2012)
Старий 25.05.2012, 00:51   #7
bakroma
Початківець

Львів, вул. Патона

Цитата:
Допис від jackjo Переглянути допис
Бюджетним варіантом для таких ламп виглядає хіюашо епра з електрозберігайок, але з пеним перепаюванням, треба там ше дещо впаяти для плавного включення ламп
А що саме треба впаяти? Можна схему в студію ?

Цитата:
- оптимальний відбивач - дзеркальний. Якщо немає такої можливості, то звичайна біла фарба відбиває набагато ефективніше, ніж фольга.
Можливо. Проте з фарбою більше мороки, це раз. Окрім того в картон вона мабуть би просочилася і не утворила плівки завдяки якій і створюється хороший коефіцієнт відбиття. По друге, шукав в інтернеті інформацію щодо коефіцієнтів відбиття світла від різних поверхонь. Там різні джерела вказують різні параметри для фольги. Був би рефлектометр можна б було відповісти з впевненістю, бо ще лишилася друга половина туби і експеримент би тривав

Цитата:
Але ЕПРА має бути на 24 Вт. Усереднений режим Т8 30 Вт - 85 Вольт, 0,35А. Т5 24 Вт 75 Вольт 0,3 А. Орієнтовно через вашу лампу зараз тече струм 0,4 А, що різко зменшує іі термін служби.
Цілком погоджуюсь щодо усього. Я запишу дату запуску даного світильника і побачу скільки він проживе. Якщо вираховувати, що термін служби лампи 10000 годин, а я свічу 12 год./дн., то її має вистачити на 833 дні чи 2,2 роки. Якщо за порадами міняти лампу треба раз у рік, то навіщо такий запас довговічності?
Прекрасно розумію, що електричні параметри (струм, напруга) впливають на роботу лампи, кольоропередачу. На скільки суттєво?
На радіоринку сказали, що баласт на 30 Вт не видає даної потужності, а десь 26 Вт. Оскільки P=UI, і якщо врахувати що напругу тримають дійсно в районі 75В то сила струму мала б становити 0,34 А.
Петрович (25.05.2012)
Старий 25.05.2012, 11:01   #8
Bobus
Адміністратор

Львів

Дописи: 4.668
Подякував(ла): 3.534
Подякували 15.046 разів в 4.014 дописах
Репутація: 15231

Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року 

Річ у тім, що вольтамперна характеристика лампи нелінійна, тому не все так просто.
Цитата:
Допис від bakroma Переглянути допис
На радіоринку сказали, що баласт на 30 Вт не видає даної потужності, а десь 26 Вт.
Сказати можна все, що завгодно - лиш би продати. Простенька ЕПРА - це джерело напруги, частотою десь 30КГц, до виходу котрого підключено послідовно дросель і власне лампа. Індуктивний опір дроселя обмежує струм і таким чином встановлюється режим роботи лампи. Я на пальцях прикинув, що буде в даному конкретному випадку. Можна то перевірити, вимірявши струм через лампу. Китайський тестер для цього не годиться зовсім .
Звичайно, помінявши дросель на відповідний, можна добитись потрібного режиму. Тільки змісту в такій роботі заради економії півтори-двох сотень гривень не бачу. Надійніше - купити нормальну ЕПРА.
bakroma (25.05.2012), Петрович (25.05.2012)
Старий 11.07.2012, 13:02   #9
астрик
Учасник

Львів

Дописи: 101
Подякував(ла): 1.381
Подякували 214 разів в 54 дописах
Репутація: 227

Аквафото 

А ще можна 100мм пвх трубу для каналізації, розрізати по довжині на три частини, та обклеїти з середини металізованим скотчем. Одна труба - три рефлектора. Одну таку частину поставив собі у гаражі над т5 (24 W) лампою - менше в очі разить, більше світла на роб поверхні. Ніби не перегрівався, пластмасою не чутно, але то в майстерні.
астрик зараз поза форумом   Відповісти з цитуванням
Користувач подякував астрик за цей допис:
bakroma (24.02.2014)
Старий 11.08.2017, 14:56   #10
Hasker
Активний учасник

Львів, Рясне

Дописи: 330
Подякував(ла): 403
Подякували 197 разів в 99 дописах
Репутація: 207

Щоб не створювати нової теми вирішив сюди написати.

Отже, вже як цілий тиждень не працює світло в цихліднику. Вирішив зробити бюджетну підсвітку з китайських лед модулей.
Банка 80д*35ш*40в = 112 літрів
Попереднє світло одна Т8 лампа ( близько 7Лм/Л)
Теперішнє світло 18 шт світлодіодних модулів (1,4 Вт, smd 5730 12В) орієнтовно 26 Лм/Л.

Кріпиться воно на міцному двохсторонньому скотчі.

По грошах:
1 модуль = 4 грн.
18 модулів = 72 грн.
Адаптер 12 В = 130 грн. (поки не купив, взяв батьковий на пробу)

Якщо чесно я зробив трішки не правильні розрахунки і світла трішки забагато... (ну або не привично). Також не міг найти ідентичні модулі але з теплим спекторм.
Ось, що получилось:
а.jpgиии.jpgпа.jpgипа.jpgтррт.jpgуу.jpgим.jpgууц.jpgь тт.jpg

Востаннє редагував Hasker: 11.08.2017 о 14:59..
Hasker зараз поза форумом   Відповісти з цитуванням
Користувач подякував Hasker за цей допис:
Samyrau (20.08.2017)
Відповідь

Закладки

Тут присутні: 1 (учасників - 0 , гостей - 1)

Параметри теми

Ваші права у розділі
Ви не можете створювати теми
Ви не можете писати дописи
Ви не можете долучати файли
Ви не можете редагувати дописи

BB-код є Увімк.
Усмішки Увімк.
[IMG] код Увімк.
HTML код Вимк.

Швидкий перехід

Схожі теми
Тема Автор Розділ Відповідей Останній допис
Контролер для led світильника Rain Устаткування для морського акваріуму 19 25.03.2015 09:44
Поділіться ідеями виготовлення світильника. Lavina Освітлення 17 03.08.2012 13:32
Запотівання кришки світильника MakarV Освітлення 12 28.04.2010 11:27
Моя історія на 110 літрів Nelli Прісноводні акваріуми учасників форуму 4 19.03.2010 23:03
Моя історія johnson100 Прісноводні акваріуми учасників форуму 9 23.02.2009 00:27

Часовий пояс GMT +3. Поточний час: 00:24.

All rights reserved