Назад   Львівський форум акваріумістів > Прісноводна акваріумістика > Риби > Африканські цихліди > Цихліди оз.Танганіка
Правила форуму !!!
Громадські гурти Баня Галерея Нагороди ЧаПи Учасники Календар Позначити усі розділи як прочитані

Відповідь

Параметри теми
Старий 09.06.2011, 12:00   #1
Руслан
Супер-модератор

м. Лева

Дописи: 1.572
Подякував(ла): 1.834
Подякували 7.120 разів в 1.410 дописах
Репутація: 7471

Аквафото Аквафото Акваріуміст року Террафото Аквафото Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Аквафото Акваріуміст року 

Neolamprologus helianthus (sunflower)

Хеліантус, принцеса-воїн.

Мій досвід утримання та розведення.

Не дивлячись на те, що при утриманні мною нових видів риб я надаю перевагу молоді, яка краще адаптовується, в даному випадку я отримав дорослу пару симпатяжок, які формою тіла нагадують принцес бурунді. Адаптація пройшла успішно, але єдине, що насторожувало - риби зайняли різні частини акви, а вже на другий день самець був відлупцьований самкою, а його територію автоматично конфісковано. Такого перебігу подій я не очікував і ще раз уточнив стать риб - пара, як не крути, і мальків ніби-то мали в попереднього господара.
Но явно тут щось не так, думав я споглядаючи з якою ненавистю самка ганяє самця по всій акві. За кілька днів самця переселив в 240л акву, бо побоявся його втратити, настільки менша за розміром, но войовничіша за характером самка "защемила" бідолаху. Днів за 10 після роз'єднання підсадив тепер самку до самця і ситуація повторилась із точністю до навпаки.
І тут я зрозумів - "карнавала не будет". Проблему вирішив випадок, в того ж господара через декілька місяців взяв іще одну
самотню дорослу самочку (за що честь йому і хвала ). Нова самка на диво швидко "знюхалась" із самцем і вже на наступний день вони тримались разом і ганяли "чужу" самку, яку за кілька днів я забрав щоб не нервувала нову самку. Так що за збігом обставин самець отримав "свою" самку. Не знаю відповідей на ключові запитання типу: чому за кілька місяців самець із новою пасією так і не створив сім'ю, як вже за кілька годин впізнав самку, чи мають ці риби здатність тривалий час пам'ятати свою попередню половинку, чи це все просто збіг обставин чи ні, і т.д.і т.п. Та як би не було, але дана ситуація однозначно вказує на здатність даного виду риб до більш широкого діапазону у виборі стосунків між окремими особинами групи.
Далі пішли "важкі сімейні будні": переоформлення ландшафту у відповідності до вимог сучасного дизайну, охорона території від чужорідних тіл . Зауважу, що "працювали" хеліантуси виключно в парі, як один відлагоджений механізм. Вже через два тижні після підселення нової самки зауважив, що окраска риб стала трохи яскравішою, а самка регулярно сидить в ракушці і інтенсивно махає плавниками. Я зрозумів що там ікра (хоча одразу її я й не бачив, як і сам нерест). За 4 дні на дно ракушки випала (відклеїлась) ікринка подовгастої форми і зеленкувато-коричнуватого кольору, що виявилось для мене трохи несподівано (маю на увазі колір).
Поведінка риб була доволі агресивною, особливо самця, та й взагальному читалось збудження в стосунках обох риб.
Збудження не пройшло навіть тоді коли я забрав співжителів принцес - юлідохромісів, які постійно "відгрібали за себе і за того хлопця" . Час від часу самець своїм зубатим ротом тикав самку в бік, жаберні кришки чи хвіст, після чого самка моментально поверталась до свого гнізда - величенької ракушки. Перед самим виходом личинок, десь день на 6-й при температурі 24-25 градусів, самець вже у доволі агресивній формі заганяв мамашу на гніздо, як сильно би вона не відтопирювала жаберні кришки (також доволі цікавий момент в стосунках хеліантусів) і не протестувала,
але змушена йти до гнізда в той час як самець поспіхом "набивав пузо" чи охороняв кордони.Потім він повертався до ракушки, а самка вишукувала корм,який впав на дно чи просто займалась своїми жіночими справами. Тут до речі я і зауажив, що самець практично не піднімає корм з дна, а їсть тільки в товщі води, ніби залишає самиці.
Таким чином самець постійно слідкував за тим, щоб якщо не він то самка були біля гнізда, і це не дивлячись на відсутність інших риб (мабуть інстинкт дається в знаки).
З ікри, загальна кількість якої залишилась для мене загадкою, проклюнулось 4 "махоньких і тонюсіньких" мальочка, після другого нересту - 5. День на 9-10 малькота почала плавати не тільки горизонтально (поки був животик), але й вертикально, що стало для мене синалом до першої кормівлі.

Оскільки, як я вже зазначав, мальок дуже маленький, то тут без варіантів почав кормити
його "Сера мікрон". Спочатку вносив піпеткою, розмішавши попередньо з водою, зовсім маленьку частинку "Сера мікрон", але на занурену
частину піпетки налітали батьки і розганяли поживну хмарку далеко за межі гнізда. Тоді я замінив піпетку на тоненький шланг, який занурював аж до половини висоти акви і під несильним напором випускав суміш в напрямку ракушки. Як би не намагались батьки бити шланг, розганяти корм, але основна частина корму завжди потрапляла туди куди я спрямовував струю - до мальків. Шланг я виймав відводячи його в бік, а за ним в бік відпливали і батьки, залишаючи корм в спокої. Спочатку самка запливала в гніздо і різкими коливальними рухами не давала корму осісти, але з часом звикла. Також інколи батьки приносили малькам в роті свій дорослий корм і кидали
в ракушку, але то було на початках коли мальки не випливали з ракушки. За два тижні мальки обережно почали обслідувати ракушку ззовні,
а потім і прилеглу територію в радіусі 5-10 см від гнізда, не більше. При будь-якій небезпеці мальки або падали на дно або шугали в довгу спіраль ракушки. Ростуть мальки доволі повільно, тому урізноманітнити їх меню в перші тижні мені вдалось хіба що вареним жовтком та заморозкою планктону - найдрібніших ракоподібних ("пыль" по рос.). Вже потім почав давати дрібного циклопа, подрібнені хлоп'я. Десь після місяця мальки навчаться харчуватись в одному місці. Батьки за цей час встигають знову відкласти
ікру, яку охороняють, а мальки спокійно плавають навколо гнізда - так розпочинається ріст колонії.

Умови утримання, розміри риб, корм.

Перше, що хочу зауважити - "якість" води. Хеліантуси дуже чутливі до надлишків органіки, вмісту кисню у воді (маю на увазі нестачу розчиненого кисню) чи вмісту ін. шкідливих токсичних речовин. Тому регулярні підміни води, мінімум 20-30% від заг.об'єму із сифонкою - обов'язкові. Водопровідна вода може бути відстояна (особливо у весінній період), але з власної практики скажу що при зміні до 25% порушення основних показників води чи наявність стресу у риб не помічав (але то для тих, хто користується
водопровідною водою на вул.Городоцькій, район Мотозавод-Ряшівська, для інших не буду стверджувати). Фільтр з активною аерацією
повинен працювати 12-16 год. на добу, без створення надто сильних течій, тоді риба буде спокійніша і веде себе граціозніше.
Температура утримання стабільна 24 - 25 градусів, рН коливалось 7.5 - 8.5. Оскільки вичитав, що вода в природніх місцях озера Танганьїка багата на мінерали, то додавав до води морської солі в розрахунку 1 столова ложка (з чубчиком) на 100л води.
Повний розмір самця біля 8 см, самки до 7см. Розрізнити стать можна по кількох признаках: самець крупніший за самку; у самця
в основному верхній плавник сильно заострений та закінчується ниточкою, тоді як в самок він може бути тільки трішки заостреним;
у самця більше виділяється лоб (різкіший перехід), у самки він плавний; у самки животик (брюшко) більш випукле, у самця пряме.
Утримання в аквах менше 100л на пару не рекомендую, для можливості створення колоній краще утримувати в 200-300л аквах з
юлідохромісами чи ципріхромісами. З трофеусами краще не тримати в силу войовничості та впертості одних і других, що супроводжується постійними сутичками і як наслідок травмами, бо не дивлячись на відсутність міцного тіла, як в трофів, у принцес є тоненькі як голочки, гострі як "грузинські кінджали" зубки для здирання водоростів з каменів, які при нагоді перетворюються в край небезпечну зброю.
На дно підходить пісок чи не великі 3-6 мм камінці, камні пісковики у вигляді скали, яку можна обслідувати, з великою кількістю всяких печерок та зхованок, плюс місце де можна вільно поплавати. Не погано, як на мене, дивиться одинока коряжка на фоні камнів, поодинокі анубіаси чи криптокарина Балансе.
Хеліантуси доволі територіальні риби і підселити будь-кого із сусідів вельми проблематично. Тому спочатку в акву раджу садити інших риб, а вже потім принцес, інакше постійних побоїв не оминути. Складається враження, що принцеси намагаються витіснити інших риб за межі акви, і правило це застосовується тим агресивніше і жорсткіше, чим менший об'єм акви. Так в 100л пара хеліантусів не давала жодного спуску юлідохромісам, в 240 л інтенсивність впала в разів 4-5, це радше були стички місцевого
характеру, коли юліки запливали на облюбовану принцесами територію 40-50 см від входу в печерку.
Кормити дорослих риб я намагався 2 рази вдень - зранку і вечором (за 3-4 год до вимкнення світла, щоб риби встигли визбирати
ту частину корму, яка розпливлась). Невеликими порціями за 2-3 підходи, якщо це мілкий корм типу циклопа, і 1-2 підходи коли це мотиль
чи рослинні хлоп'я. По раціону основна частина корму тваринного походження, рослинна складова складає не менше 20-30% від
загальної кількості. Я в основному кормив "Таньгаїка дієт" від Акварії (мілкі ракоподібні, планктон), циклоп, пластівці з вмістом спіруліни
типу "Сера флора", 2-3 рази в тиждень заморозка мотиля, 1-2 рази в тиждень артемія, креветки мелені, "Рослинна дієта" яку риби їли
із неохотою, раз чи два в кілька місяців міг перепасти трубочник.

Ще коли я почав обдумувати назву даної статті, то в голові постійно виникали назви типу:
"Хеліантуси, хто вони - принцеси чи воїни?" або "Хеліантус принцеса-воїн" і т.д.
Може саме тоді я усвідомив та підсумував для себе, що неолампрологус хеліантус одна із небагатьох риб, яка вдало поєднує королівський шарм та грацію із напористим войовничим характером.
Саме це, поряд із багатогранністю варіантів поведінки, дозволяє хеліантусам завжди викликати зацікавлення як у акваріумістів з досвідом так і новачків.

Все викладене вище прошу розглядати не як інструкцію до використання, а як виключно мій досвід утримання та розведення. Тож прошу доповнювати статтю своїми уточненнями, досвідом та цікавими спостереженнями за поведінкою Neolamprologus helianthus.
Долучені зображення
Тип файлу: jpg самець_хел.jpg (217,4 КБ, 287 переглядів)
Тип файлу: jpg сам_самка.jpg (194,8 КБ, 53 переглядів)
Тип файлу: jpg обс_терит.jpg (249,2 КБ, 60 переглядів)
Тип файлу: jpg на_вході.jpg (212,0 КБ, 60 переглядів)
Тип файлу: jpg Мальок.jpg (204,4 КБ, 285 переглядів)
Тип файлу: jpg мал_хел5.jpg (145,2 КБ, 40 переглядів)
Тип файлу: jpg мал_хел4.jpg (198,4 КБ, 41 переглядів)
Тип файлу: jpg мал_хел3.jpg (172,5 КБ, 38 переглядів)
Тип файлу: jpg мал_хел1.jpg (131,9 КБ, 47 переглядів)
Тип файлу: jpg заг_виг_мал_хел.jpg (231,3 КБ, 46 переглядів)

Востаннє редагував Руслан: 09.06.2011 о 12:01..
Руслан зараз поза форумом   Відповісти з цитуванням
20 користувачів подякували Руслан:
Agronom (09.06.2011), aides (19.11.2011), Gemeni (09.06.2011), Igors (10.06.2011), Leo N (10.06.2011), navy (09.06.2011), Roman71 (10.06.2011), romul2007 (10.06.2011), Sanfed (10.06.2011), vi_ki (09.06.2011), Volodymyr (18.03.2012), zelenapantera (10.06.2011), Анатолій М. (01.11.2011), АНУБІАС  (19.11.2011), Майк (29.10.2011), Міраж (10.06.2011), Петрович (24.09.2011), Саша91 (09.06.2011), тернеция (29.10.2011), Хелена (21.01.2016)
Реклама
Старий 09.06.2011, 16:41   #2
navy
Засновник форуму і клубу

Львів

Дописи: 2.781
Подякував(ла): 18.212
Подякували 7.300 разів в 2.141 дописах
Репутація: 7774

Акваріуміст року Активний учасник здибанок Активність Акваріуміст року 

Типово Відповідь: Neolamprologus helianthus (sunflower)

Руслан,Дякую за чудову й дуже цікаву статтю.
З свого досвіду додам тільки одне .Маю досвід утримання Принцеси бурунді , дафоділ та хеліантусів. В мушлях вони в мене не нерестились ,а намагались знайти невеличкі гроти або щілини між камінням. Як таких нерестів я теж не бачив ,але молодь з"являлась периодично й гуртом різних генерацій росла на теріторій ,що охороняли батьки.
Найбільша колонія то була Принцес бурунді(це всередині 90-х) ,до речі в 110 л акві вони жили своєю великою родиною.
Дафоділи теж мають характер "принцес" але самі бійці то хеліантуси.

Хто хоче побачити дійсно дивовижну картину розвидку колоній та дійсно цікаві родинні відносини серед риб то заводьте їх не пожалкуєте.
navy зараз поза форумом   Відповісти з цитуванням
7 користувачів подякували navy:
Agronom (09.06.2011), Gemeni (09.06.2011), Leo N (10.06.2011), Roman71 (10.06.2011), vi_ki (09.06.2011), Міраж (10.06.2011), Руслан (09.06.2011)
Старий 10.06.2011, 01:55   #3
Roman71
Живу на форумі

Львів, Варшавська

Дописи: 4.973
Подякував(ла): 15.511
Подякували 13.247 разів в 3.971 дописах
Репутація: 13574

Акваріуміст року Активний учасник здибанок Меценат Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року 

Руслан, дякую за таку змістовну і головне - цікаву статтю
Було цікаво її читати і порівнювати з подіями в своєму акваріумі. Тут навіть важко щось доповнити...

Цитата:
Допис від Руслан Переглянути допис
Перше, що хочу зауважити - "якість" води. Хеліантуси дуже чутливі до надлишків органіки, вмісту кисню у воді (маю на увазі нестачу розчиненого кисню) чи вмісту ін. шкідливих токсичних речовин. Тому регулярні підміни води, мінімум 20-30% від заг.об'єму із сифонкою - обов'язкові
Напевно саме через те, що "запустив" акву (а скоріш за все саме через пісок, що злежався і надлишок органіки в його нижньому шарі) я "поклав" майже весь виводок (3 покоління) і одну дорослу Принцесу.
Тепер навіть не знаю статі "останньої з Принцес"...
Мої Принцеси клали ікру на бокову поверхню камня.
І до речі - досить спокійно реагували на шприц з кормом...

Цитата:
Може саме тоді я усвідомив та підсумував для себе, що неолампрологус хеліантус одна із небагатьох риб, яка вдало поєднує королівський шарм та грацію із напористим войовничим характером. Саме це, поряд із багатогранністю варіантів поведінки, дозволяє хеліантусам завжди викликати зацікавлення як у акваріумістів з досвідом так і новачків
Цитата:
Допис від navy Переглянути допис
Хто хоче побачити дійсно дивовижну картину розвитку колоній та дійсно цікаві родинні відносини серед риб, то заводьте їх - не пожалкуєте
Під цими двома твердженнями підпишусь не задумуючись! Дійсно картина шикарна, коли разом плаває доросла пара і 2-3 покоління мальків...
Шкода, що в мене так раптово скінчилась ця казка...
Gemeni (10.06.2011), Leo N (10.06.2011), navy (10.06.2011), zelenapantera (10.06.2011), Міраж (10.06.2011), Руслан (10.06.2011)
Старий 24.10.2011, 14:24   #4
Руслан
Супер-модератор

м. Лева

Аквафото Аквафото Акваріуміст року Террафото Аквафото Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Аквафото Акваріуміст року 

Відповідь: Neolamprologus helianthus (sunflower)

Цікава поведінка молоді, яку в моєму випадку було забрано від батьків.

Скільки б не було риб – чи 3-4 чи більше 10, вони завжди утворюють колонію, так легше вижити. Ватажком обирається найбільша і найсильніша особина.

Займають територію з ракушками та корягами, де ховаються. Кожна особина має свій сховок.

Коли я підходжу до акви першими мене зустічають старші особини, ніби визначаючи ступінь загрози для них з мого боку.

В мене колонія розбивалась на 2-і групи, одну назвемо групою школярів, а другу – ясельною.

В групу школярів входили старші виводки. Вони займались в основному охороною ясельної групи і пошуком їжі в межах цілої акви. Таким чином вони займались ніби батьківськими обов’язками.

В основному ясельна група знаходилась перший час в ракушках, а коли випливали то ширяли лише виключно в межах відведеної території із схованками, дуже рідко запливаючи трохи далі.

При годуванні першими завжди на корм кидаються старші, схопивши корм вони різко відпливають ніби звільняючи місце і охороняючи малечу.

Ростуть принцеси повільно, по мірі росту міняючи окрас від сіруватого до жовтуватого.

Підселити молодь інших риб також проблематично, оскільки колонія буде виживати їх, постійно атакуючи і ганяючи. Не вдалось мені підселити і майже в два рази більших лелеупі. В атаку кидаються прицеси спільно по 2-3 штуки, від великого до малого. Навіть самі менші особини, які один на один явно програють в боротьбі - розчепіривши свої зябра наносять удари одразу після старшаків. Спантеличині такою масовою атакою принцес лелеупі практично не огризаючись, трохи лише розчепіривши свої зяброві кришки і плавники відступали, забиваючись по кутах акви.
Старша група завжди на варті.
Gemeni (25.10.2011), Gonduras (24.10.2011), navy (24.10.2011), Roman71 (24.10.2011), vi_ki (24.10.2011), Volodymyr (21.01.2012), Анатолій М. (01.11.2011), ЛиСиЙ (24.10.2011), Майк (29.10.2011), Петрович (24.10.2011), Роо (24.10.2011), тернеция (29.10.2011)
Старий 24.10.2011, 19:39   #5
Анатолій М.
Користувач
Червоноград

Дописи: 63
Подякував(ла): 62
Подякували 175 разів в 49 дописах
Репутація: 186

В моїй господарці також є два види принцес-воїнів: бурунді і фалцікула цигнус. Останні особливо відрізняються своєю біологією. Вони найменш плодовиті(5-15 ікринок), найважче піднімаються, хоч ікринка напевно найбільша, і найбільше войовничі за характером, живуть переважно парами. Мальки бурунді з личиночного віку живуть з галінохромісами контролюючи більше дно.
Анатолій М. зараз поза форумом   Відповісти з цитуванням
4 користувачів подякували Анатолій М.:
navy (24.10.2011), Roman71 (24.10.2011), Volodymyr (21.01.2012), Руслан (24.10.2011)
Старий 24.10.2011, 21:00   #6
Руслан
Супер-модератор

м. Лева

Повідомлення Відповідь: Neolamprologus helianthus (sunflower)

Цитата:
Допис від Анатолій М. Переглянути допис
В моїй господарці також є два види принцес-воїнів: бурунді і фалцікула цигнус. Останні особливо відрізняються своєю біологією. Вони найменш плодовиті(5-15 ікринок), найважче піднімаються, хоч ікринка напевно найбільша, і найбільше войовничі за характером, живуть переважно парами. Мальки бурунді з личиночного віку живуть з галінохромісами контролюючи більше дно.
Для кращого пошуку і визначення краще давати назву на латині .

А ще краще б було глянути на фото .
Roman71 (24.10.2011), Майк (29.10.2011)
Старий 24.10.2011, 21:29   #7
Roman71
Живу на форумі

Львів, Варшавська

Дописи: 4.973
Подякував(ла): 15.511
Подякували 13.247 разів в 3.971 дописах
Репутація: 13574

Акваріуміст року Активний учасник здибанок Меценат Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року Акваріуміст року 

Цитата:
А ще краще б було глянути на фото
і в окремій темі...
navy (25.10.2011), Анатолій М. (01.11.2011), Руслан (24.10.2011)
Старий 19.11.2011, 11:49   #8
Руслан
Супер-модератор

м. Лева

Відповідь: Neolamprologus helianthus (sunflower)

Трохи відео, для наочності
http://www.youtube.com/watch?v=foGFb...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=wA_1B...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=38uwz...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=wSFzZ...eature=related

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=R4re-imguik
KRustik (26.09.2012), navy (19.11.2011), Roman71 (19.11.2011), StarSamurai (19.11.2011), vi_ki (19.11.2011), Volodymyr (04.12.2011), АНУБІАС  (19.11.2011), Хелена (21.01.2016)
Відповідь

Закладки

Мітки
neolamprologus helianthus, принцеси, хеліантус

Тут присутні: 1 (учасників - 0 , гостей - 1)

Параметри теми

Ваші права у розділі
Ви не можете створювати теми
Ви не можете писати дописи
Ви не можете долучати файли
Ви не можете редагувати дописи

BB-код є Увімк.
Усмішки Увімк.
[IMG] код Увімк.
HTML код Вимк.

Швидкий перехід

Схожі теми
Тема Автор Розділ Відповідей Останній допис
Lepidiolamprologus boulengeri,чи все таки Neolamprologus meeli? ЕММА Цихліди оз.Танганіка 4 05.01.2011 01:06

Часовий пояс GMT +3. Поточний час: 13:24.

All rights reserved